Разлика помеѓу преработките на „Униформен распоред“

Додадени 38 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (променив еден математички израз, го направив во математички формат)
'''Униформен распоред''' ({{lang-en|uniform distribution}}) е модел на распоред на веројатноста. Тој е многу едноставен и има примена во голем број на апликации, игри на среќа и компјутерски симулации. Секоја вредност на X ([[случајна променлива]]) има еднаква [[теорија на веројатност|веројатност]] за реализирање. Ова е основна особина на униформниот распоред.
 
При тестирање на хипотези со [[хи квадрат тест]] во облик на распоред се користи ваков вид на распоред, т.е. униформен распоред.
 
Униформниот распоред е ''непараметарски распоред''.
92

уредувања