Кариби: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.809 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Слика:Location_Caribbean.png|thumb|365px|Местоположбата на Карибите во светот:
 
{| width="100%"
|-----
зелено = Западни Инди<br />
|}]]
[[Податотека:CIA map of the Caribbean.png|мини|250px|Средна Америка и Карибите [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/central_america.pdf (детална pdf мапа)].]]
 
'''Карибите''' ([[англиски]]: ''Caribbean'', [[холандски јазик|холандски]]: ''Caraïben'', [[француски јазик|француски]]: ''Caraïbes'', [[шпански јазик|шпански]]: ''Caribe'') претставуваат [[регион]] наво [[Средна Америка]], кој се состои од [[Карипско Море|Карипското Море]], неговите [[остров]]и (повеќето од кои го обиколуваат морето), и околните брегови. Регионот се наоѓа југоисточно од [[Северна Америка]], источно од копнена [[ЦентралнаСредна Америка]], и на север и запад од [[Јужна Америка]].
 
==Етимологија==
[[Податотека:CIA map of the Caribbean.png|мини|250px|Средна Америка и Карибите [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/central_america.pdf (детална pdf мапа)].]]
Името „Кариби“ е дадено по [[Кариби (етничка група)|Карибите]], една од најдоминантните [[америнди]]ски групи во регионот во времето на [[Европа|европскиот]] контакт за време на доцниот [[15 век]]. Аналогното „Западни Инди“ потекнува од [[Кристофер Колумбо]]вата идеја дека тој се укотвил на [[Инди]]те (тогаш се мислело дека тие ја опфаќале цела јужна и источна [[Азија]]) кога всушност тој стигнал до Америка. Шпанскиот термин „Антили“ бил општо-посветен на новооткриените земји.карабија е популарно име за групата острови во карипското море.
 
==Географија==
[[Податотека:Plates tect2 mk.svg|thumb|200px|Тектонски плочи во светот]]
 
Сместена највеќе на [[Карипско Плато|Карипското Плато]], областа зафаќа повеќе од 7000 острови, островчиња, [[атол]]и и [[гребен]]и. '''''Западните Инди''''' се состојат од [[Антили]]те, поделени на поголеми [[Големи Антили]], кои го ограничуваат морето на север и [[Мали Антили|Малите Антили]] на југ и исток (вклучувајќи ги [[Заветрени Острови|Заветрените Острови]]) и [[Бахами]]те, кои се наоѓаат североисточно од морето. [[Бермуди]]те лежат многу посеверно, во [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]] и понекогаш се вклучуваат во Западните Инди. Геополитички, Западните Инди обично се сметаат за подрегион на Северна Америка и се организирани во 28 територии, вклучувајќи [[Суверенитет|суверените]] држави, прекуморските дестинации и [[Зависна област|зависните области]].
 
==Островски групи==
'''[[Бахамски Архипелаг]]''' (Лукајански Архипелаг)<ref>Архипелагот се наоѓа во Атлантскиот Океан, не во Карипското Море. Архипелагпт е дел од Западните Инди.</ref>
*{{flag|Bahamas}}
*{{flag|Turks and Caicos Islands}} (Обединето Кралство)
 
'''[[Големи Антили]]'''
[[Податотека:Plates tect2 mk.svg|thumb|200px|Тектонски плочи во светот]]
*{{flag|Cuba}}
*[[Хиспањола]]
**{{flag|Haiti}}
**{{flag|Dominican Republic}}
 
*{{flag|Jamaica}}
*{{flag|Cayman Islands}} (Обедиенто Кралство)
*{{flag|Puerto Rico}} (САД)
 
'''[[Мали Антили]]'''
Името „Кариби“ е дадено по [[Кариби (етничка група)|Карибите]], една од најдоминантните [[америнди]]ски групи во регионот во времето на [[Европа|европскиот]] контакт за време на доцниот [[15 век]]. Аналогното „Западни Инди“ потекнува од [[Кристофер Колумбо]]вата идеја дека тој се укотвил на [[Инди]]те (тогаш се мислело дека тие ја опфаќале цела јужна и источна [[Азија]]) кога всушност тој стигнал до Америка. Шпанскиот термин „Антили“ бил општо-посветен на новооткриените земји.карабија е популарно име за групата острови во карипското море.
*'''[[Заветрени Острови]]'''
**{{flag|U.S. Virgin Islands}} (САД)
***[[Сент Крој]]
***[[Сент Томас]]
***[[Сент Џон (Американски Девствени Острови)|Сент Џон]]
***[[Ватер Ајланд (Американски Девствени Острови)|Ватер Ајланд]]
**{{flag|British Virgin Islands}} (Обединето Кралство)
***[[Тортола]]
***[[Вирџин Горда]]
***[[Анегада]]
***[[Јост ван Дајкс]]
**{{flag|Anguilla}} (Обединето Кралство)
**{{flag|Antigua and Barbuda}}
***[[Антигва]]
***[[Барбуда]]
***[[Редонда]]
**[[Свети Мартин]]
***{{flag|Saint Martin}} (Франција)
***{{flag|Sint Maarten}} ([[Кралство Холандија]])
**{{flag|Saba}} ([[Карипска Холандија]])
**{{flag|Sint Eustatius}} ([[Карипска Холандија]])
**{{flag|Saint Barthélemy|local}} ([[Француски Антили]])
**{{flag|Saint Kitts and Nevis}}
***[[Свети Кристофер]]
***[[Невис]]
**{{flag|Montserrat}} (Обединето Кралствп)
**{{flag|Guadeloupe|local2}} ([[Француски Антили]])
***[[Ле Сент]]
***[[Мари-Галан]]
***[[Ла Десирад]]
 
*'''[[Приветрени Острови]]'''
**{{flag|Dominica}}
**{{flag|Martinique|local}} ([[Француски Антили]])
**{{flag|Saint Lucia}}
**{{flag|Saint Vincent and the Grenadines}}
***[[Свети Винцент]]
***[[Гренадини]]
**{{flag|Grenada}}
***[[Гренада]]
***[[Кариока и Петит Мартиник]]
*{{flag|Barbados}}
*{{flag|Trinidad and Tobago}}
**[[Тобаго]]
**[[Тринидад]]
*'''[[Заветрени Антили]]'''
**{{flag|Aruba}} ([[Кралство Холандија]])
**{{flag|Curaçao}} ([[Кралство Холандија]])
**{{flag|Bonaire}} ([[Карипска Холандија]])
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==