Разлика помеѓу преработките на „Премиер“

Одземени 1.077 бајти ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од Terafix) и вратена ревизијата 2026116 на MerlIwBot
(Одбиена последната промена во текстот (од Terafix) и вратена ревизијата 2026116 на MerlIwBot)
{{Извршна власт}}
'''Премиер''' или '''претседател на владата''' е личноста која е на чело на [[влада]]та. Во зависност од моделот на организација на власта во дадена земја, овластувањата на премиерот можат да бидат широки или релативно ограничени. Обично премиерот нема конкретен ресор, но понекогаш се случува тој, истовремено со премиерската функција да ја врши функцијата [[министер]] на одредено министерство. При таков случај најчесто се работи за министерството за одбрана.
 
ПРЕМИЕР е лице кое е на чело на владата и во таков случај кога имаме ПРЕМИЕР тој е одговорен за сите министри во владата, доколку некој министер си даде оставка тогаш целата влада се распаѓа, и можеме да кажеме дека премиер е по " деградирачка " фукнција од претседател на влада.
 
ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВЛАДА е лице кое е на чело на владата и во таков случај кога имаме ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВЛАДА тој не е одговорен за сите негови министри, и доколку некој министер си даде оставка или претседателот на владата покрене иницијатива за смена за пратеникот тогаш се менува само министерот но не и целата влада.
 
[[Категорија:Премиери| ]]