Разлика помеѓу преработките на „Ричард Фајнман“

Додадени 323 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 75 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39246 (translate me))
{{нобеловец}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Слика десно-горе|Link=Нобелова награда|Text=Нобелов лауреат|Image=Nobel prize medal.svg|Width=25}}
[[File:Richard Feynman - Fermilab.jpg|thumb|220px|Ричард Фајнман]]
'''Ричард Филипс Фајнман''' ([[англиски]]: ''{{lang-en|Richard Phillips Feynman''}}) бил еден од најголемите Американскиамерикански [[физичар]]и на [[20 век]], познат како најголемиот ум по [[Ајнштајн]].<ref>{{cite web|url=http://media.caltech.edu/press_releases/12019|title=Physics World poll names Richard Feynman one of 10 greatest physicists of all time|publisher=Media.caltech.edu|accessdate=2012-12-01}}</ref> Познат е по неговата лекција, во [[1959]], на темата [[Нанотехнологијананотехнологија]] "Има„Има доволно простор на дното"дното“ (''There's Plenty of Room at the Bottom''). Фајнман го напишал 3-томно издание на "Лекции„Лекции по физика"физика“, универзитетски курс, кој се користи и денес. Проширувал значајна теорија на квантната електродинамика за што во [[1965]] ја добил [[Нобеловата награда за физика]], заедно со [[Џулијан Швингер]] и [[Шиничиро Томонага]], нобеловата награда за физика. КреиралСоздал дијаграми за интеракциите на елементарни честички кои го носат неговото име и имаат огромна практична примена.<ref>{{cite web|url=http://www.xootic.nl/magazine/jul-2003/west.pdf|title=The Quantum Computer| author= West, Jacob|date=2003-06|accessdate=2009-09-20}}</ref><ref>''Quantum computation''. David Deutsch, Physics World, 1/6/92</ref> Помагал во развојот на нуклеарната бомба со учеството во тајниот [[проект Менхетен]] во лабораторија во [[Лос Аламос]] во [[Њу Мексико]]. Учествувал во дешифрирањето на [[Мајанско писмо|хиероглифско писмо]] на [[Маите]] и во разјаснувањето на причините за несреќата на спејс-шатлотвселенското летало [[Чаленџер]], во [[1986]]. Имал сјаен ум, љубопитен темперамент и поседувал остроумие. Познат е исто така по своите книги "Вие„Вие навернонамерно се шегувате, господинн Фајнман"Фајнман“ и "Што„Што се грижете што мислат другите?".
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Физичари]]