Квадрат (алгебра): Разлика помеѓу преработките

Додадени 137 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q111124 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Grafikon so broevi na kvadrat.jpg|thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, броеви од 1 до 25 и истите на квадрат]]
Во [[алгебра]]та, '''квадрат''' на еден број е истиот тој број [[множење|помножен]] сам со себе. За да се '''дигне на квадрат''' едно количество се множи само со себе.
Бидејќи производот од два [[реален број|реални]] [[нргативен број|негативни броеви]] е позитивен, а производот од два реални [[позитивен број|позитивни броеви]] е исто така позитивен, следи дека ниеден број на квадрат не може да биде негативен. Ова има важни последици. Поконкретно, следи дека не може да постои ниеден [[квадратен корен]] за негативен број во рамките на системот на [[реален број|реални броеви]]. Ова на математичарите им остава дупка во системот на реални броеви, која би ја пополниле со претполагање на [[имагинарен број|имагинарни броеви]], започнувајќи со [[имагинарна единица|имагинарната единица]] ''i'', која по договор е еден од корените на −1.
 
Дигањето на квадрат е полезно во статистиката за изнаоѓање на на [[стандарднастандардно девијацијаотстапување|стандарднатастандардното девијацијаотстапување]] на дадено [[Популација (статистика)|население]] или [[статистички примерок|изборна група]] од нејзината [[аритметичка средина|средна вредност]]. Секоја единица податоци се одзема од средната вредоноствредност, па резултатот се става на квадрат. Потоа се зема просек од новото множество броеви (од кои секое е позитивно). Овој просек е [[варијанса]] (отстапка), а неговиот квадратен корен е стандарднатастандардното девијацијаотстапување -- во финансовото работење, [[волатилност]]а.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Квадратна равенка]]
* [[Квадрат]] (фигура)
* [[Квадратен корен]]
* [[Куб (алгебра)]]