Разлика помеѓу преработките на „Социјалистичка партија на Македонија“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2491139 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Социјалистичката партија на Македонија''' (СПМ) е партија која себеси се карактеризира како партија со [[социјализам|социјалистичка]] ориентација. Нејзин основоположник и прв претседател [[Киро Поповски]], a лидер е [[Љубисав Иванов - Ѕинго]]. СПМ е дел од [[Влада на Македонија од 2011|владината коалиција]] и има три пратеници во [[Собранието на Република Македонија]].
 
== Историја на партијата ==
Анонимен корисник