Разлика помеѓу преработките на „Голем Корален Гребен“

Додадени 4.647 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7343 (translate me))
[[Податотека:Part of Great Barrier Reef from Helecopter.JPG|thumb|300px|Дел од гребенот сликан од хеликоптер]]
 
'''Големиот корален гребен''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Great barrier reef'') е најголемиот морски гребен во светот и содржи околу 3000 посебни корални гребени, 1000 острови и есе долгпротега околуво 2500должина од 2030[[км]]крај североисточниот брег на Австралија. Се наоѓа на североисточниот брег на [[Австралија]] и бил признат и вклучен во [[УНЕСКО]] како светско природно наследство во [[1981]]. Големиот корален гребен е една од најголемите туристички атракции во Австралија.Гребенот со еден дел ги следи природните острови, односно врвовите на одамна потонатиот планински венец. Неговата инзвонредна разновидност отекнува од 3000 корални гребени, острови, атоли и лагуни од кои секој се наоѓа во различна фаза од развојот.Коралните гребени се резултат од активност која траела 10.000 год. , а во исто време океаните се подигнале до денешно ниво, по завршувањето на последниот леден период.
==Градба на Големиот Корален Гребен ==
 
Градителите на оваа инзвонредна творба, всушност се милиони ситни корални полипи, а бројот на нивните видови се движи до 350. Тие се во сродство со медузите , а секој од нив има иста што е опкружена со венец со подвижни пипала.Секој полип може да вцица калциум карбонат и да го претвори во варовничка кора која, кога ше ја размножиме неколку милијарди пати, создава корален гребен.
Но полипот своето варовничкозасолниште го дели со ситните растенија наречени ''zooxanthellae''. Тие со помож на светлината ги претвораат јаглеродниот диоксид и водата во јаглени хидрати и кислород. Полипите ги апсорбираат тие соединенија, а на растенијата за возврат им даваат нитрати и други отпадни материи. Поради тоа, коралните гребени можат да се создадат само на место до клои допира сончевата светлина, односно во бистра вода, длабока до 40 м.
===Изобилство од корали===
==Истражувања==
Големиот корален гребен е еден од најубавите украси на нашата планета, чија убавина се гледа дури и од Месечината. Необично е тоа што првите Европејци кои го виделе Големиот Корален Гребен употребиле толку малку зборови за него. Се разбира станува збор за морепловци кои имале поголеми грижи од опишување на природните убавини.
Во 1606г. луњата го натерала Шпанецот Луис Ваез де Торес, да го заобиколи врвот Квинсленд и да помине крај теснецот кој денес го носи неговото име. Потоа дошол капетанот Џемс Кук, чиј брод во 1770г. се закачил и тешко се оштетил меѓу надворешниот гребен и копното. Тогаш во 1789 дошол капетанот Блај, кој верните и изгладнети членови на екипажот на Баунти ги спровел низ премините преку гребенот и ги однел до мирните води крај брегот. Кај Џозеф Бенгс, ботаничарот од бродот на Кук, гребенот предизвикал стравопочит. Откако неговиот брод бил поправен тој напишал: ,,''Гребен како што е овој каде штотуку поминавме е нешто што во Европа воопшто не постои, а не постои ниту на друго место освен во овие мориња. Тоа е ѕид од корална карпа кој се издигнув од бесконечниот океан...''". Иако за растење на коралот е потребно плитко море со многу сончева светлина, Бенгс имал право кога рекол дека Големиот Корален Гребен е единствен.
== Надворешни врски ==
* [http://www.gbrmpa.gov.au/ Званична страница Морског парка Велики корални гребен]
348

уредувања