Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 324 бајти ,  пред 6 години
 
== Личности ==
[[Податотека:BorisTrajkovski1.jpg|thumb|right|200px|Вториот претседател на Македонија, [[Борис Трајковски]]]]
;Родени
* [[КироАтанас ДоневЏолев]] (р. 1942 - ), македонски писател и преведувачреволуционер.
* [[КољоХристо МишевЏолев]] (р. 1960 - ), македонски сликарреволуционер.
* [[Киро Донев]] (р. 1942 - ), македонски писател и преведувач.
* [[Кољо Мишев]] (р. 1960 - ), македонски сликар.
* [[Васил Дрвошанов]] (р. [[13 јуни]] [[1951]]), македонски поет и научен работник.
* [[Борис Трајковски]] (1956-2004) - претседател на Македониja.
 
== Иселеништво ==