Разлика помеѓу преработките на „Мутација“

Одземени 34 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Portulaca grandiflora mutant1.jpg|thumb|right|Мутација кај растение што довела до развивање на цветови со две различни бои.]]
 
 
== Видови на мутации ==
[[Податотека:TypesChromosomes_mutations-of-mutationen.pngsvg|мини|thumbдесно|Пет типа на хромозомски мутации.]]
Најопшто, мутациите може да се поделат на: