Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Одземени 70 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 88 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34956 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{multiple image| direction = vertical
| image1 = Retinol 3D ball.png
|'''PP''' ([[Нијацин]])<br />||Водорастворлив. Коензим NAD ([[никотинамид аденин динуклеотид]]) и NADP ([[никотинамид аденин динуклеотид фосфат]])||Застој во [[раст]]от и во [[развиток]]от на [[ЦНС]] ||[[Пелагра]]||Месо, црн дроб, [[компир]], [[квасец]] и др.
|-
|'''[[Витамин B6|B<sub>6</sub>]]''' (Пиридоксин)<br />||Водорастворлив. Метаболизам на [[амино киселиниаминокиселини]]||Ретко||Ретко||Мешунки, житни и [[градина]]рски [[растенија]], јајца, црн дроб, млеко и др.
|-
|'''[[Пантотенска киселина]]'''<br />||Водорастворлив. Коензим А, метаболизам на [[глукоза]] и [[Масна киселина|масни киселини]]||Ретко||[[Burning foot синдром]]||Не се среќава слободна во [[природа]]та
|-
|'''[[Фолна киселина]]'''<br />||Водорастворлив. Метаболизам на [[Нуклеинска киселина|нуклеински]] и амино [[Киселина|киселини]]аминокиселини||Недиференцирани (големи) [[еритроцит]]и, вртоглавица, исцрпеност||Мегалобластна [[анемија]]||Во темно-зелени делови на растенијата, месо, ја [[Синтеза|синтетизираат]] [[микроорганизми]]
|-
|'''В<sub>12</sub>''' ([[Кобаламин]])<br />||Водорастворлив. Создавање и созревање на еритроцити, метаболизам на амино к-ниаминокиселини, синтеза на [[маст]]и и [[гликоген]]||Вртоглавица, физичка слабост, намалена вредност на [[хемоглобин]]||Пернициозна анемија||Месо, пилешко, риба, жолток од јајце, црн дроб
|-
|'''[[Витамин C|С]]''' ([[Аскорбинска киселина]])<br />||Водорастворлив. Структурна улога во [[Коска|коските]], [[заби]]те,формирање на [[колаген]], метаболизам на шеќери||Крвавење на [[Непце|непцата]], пукање на [[крвни садови]] (модринки)||[[Скорбут]]||Во сите свежи [[Овошје|овошки]], [[зеленчук]], особено во [[Пиперка|пиперките]], [[Шипка|шипките]], [[домат]]ите и др.