Разлика помеѓу преработките на „Јаглехидрат“

Одземени 57 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:starchy-foods..jpg|thumb|[[Житарици|Житните]] производи се богат извор на комплексни јаглехидрати.]]
'''Јаглехидратите''', уште познати и како '''глициди''' или '''шеќери''' се [[Органско соединение|органски соединенија]] чијашто [[молекула]] е изградена од трите [[биогени елементи]]: [[јаглерод]], [[водород]] и [[кислород]]. Имаат општа [[хемиска формула]] C<sub>n</sub>(H<sub>2</sub>O)<sub>n</sub>. Тие се универзална и мошне битна состојка на сите живи [[Организам|организми]]. Карактеристично за јаглехидратите е што можат да се сврзат со други органски материи и да градат [[Комплекс (хемија)|комплекси]] (со [[белковини]]те градат [[гликобелковини]], со [[липид]]ите градат [[гликолипид]]и и слично).