Разлика помеѓу преработките на „Историја на генетиката“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q465920 (translate me))
с
{{генетика-странично}}
Предмет на проучување на '''[[генетика]]та''' (од [[грчки јазик|грчки]] genno, γεννώ = раѓа) се општите закономерности на [[наследување]]то и [[Менливост (биологија)|менливоста]] на особините кај живите [[Организам|организми]]. Зборот генетика за прв пат се применува од страна на англискиот научник [[Вилијам Бејтсон]] во писмо до [[Адам Седвик]] од [[18 април]], [[1905]].