Разлика помеѓу преработките на „Права“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: 310px|thumb|Приказ на отсечка како дел од права [[Image:Linear functions2.PNG|290px|thumb|Три прави — зел...)
 
с
[[Image:lineline.JPGjpg|310px|thumb|Приказ на отсечка како дел од права]]
[[Image:Linear functions2.PNG|290px|thumb|Три прави — зелената и сината се со иста косина, додека црвената и зелената се сечат во иста оска Y]]
'''Права''' е бесширинска, бескрајно [[должина|долга]], совршено права [[линија]], на која лежат [[бесконечност|бесконечно]] многу точки. Во [[Евклидова геометрија|Евклидовата геометрија]] низ било кои две [[Точка (геометрија)|точки]] поминува точно една права. ПРавата е најкратка [[врска]] помеѓу две точки.