Разлика помеѓу преработките на „Ролинг стоунс“

Додадени 5.300 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
{{никулец}}
#REDIRECT:[[The Rolling Stones]]
{{Музичар
| Name = The Rolling Stones
| Img = The Rolling Stones.jpg
| Img_capt = The Rolling Stones, 2005. Од лево кон десно - Чарли Вотс, Кит Ричардс, Мик Џегер, Рон Вуд.
| Img_size = 220
| Landscape = yes
| Background = group_or_band
| Alias =
| Origin = [[Лондон]], [[Англија]]
| Genre = [[Рокенрол]]<br/>[[Ритам и блуз]]<br />[[Блуз]]<br />[[Кантри]]<br />[[Реге]]
| Years_active = [[1962]] &mdash; денес
| Label = Дека Рекордс, Ролинг Стоунс Рекордс
| Associated_acts =
| URL = [http://www.rollingstones.com/home.php RollingStones.com]
| Current_members = [[Мик Џегер]]<br/>[[Кит Ричардс]]<br/>[[Рон Вуд]]<br/>[[Чарли Вотс]]
| Past_members = [[Брајан Џонс]] (1962&ndash;1969) <small>(починат)</small><br/>[[Бил Вајман]] (1962&ndash;1993)<br/>[[Мик Тејлор]] (1969&ndash;1974)<br/>[[Јан Стјуарт]] (признат член 1962&ndash;1963) <small>(починат)</small>
}}
'''Ролинг Стоунс''' (англ. ''The Rolling Stones'') се [[британска музика|британски]] [[рокенрол]] [[бенд]] кој станал познат во [[60ти]]те години. Тие се оригинални во мешањето на разни правци од американските композиции во нова форма на популарна музика. На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на [[блуз]], [[ритам и блуз]], [[кантри]] и [[рокенрол]] музика. Нивните први нумери биле преработки на песни [[Чак Бери]], [[Роберт Џонсон]], [[Скримин Џеј Хокинс]], [[Мади Вотерс]] и [[Хенк Вилијамс]], меѓу другите. Иако основачите на бендот [[Мик Џегер]] и [[Кит Ричардс]] се сметаат за едни од најголемите [[Текстописец|текстописци]] во [[популарна музика|популарната музика]], бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. [[Реге]], [[панк]], и [[денс]] музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.
 
Гитаристот (и првичниот фронтмен) [[Брајан Џонс]], иако популарен и харизматичен, бил избркан од групата во [[1969]] и умрел со таинствена смрт подоцна во таа година, претпоставена несреќа во тоа време, иако постојат обвинувања дека тој бил [[Убиство|убиен]]. Џегер и Ричардс ќе го превземат пишувањето на текстови и изведбата. Џонс преферирал да се остане блиску до блуз звукот, иако експериментирал со ситара, но Џегер и Ричардс го прошириле музичкиот пристап на Ролинг Стоунс.
 
[[Категорија:Британски музички групи|Р]]
[[Категорија:Британска музика|Р]]
 
[[ar:ذا رولينغ ستونز]]
[[ast:The Rolling Stones]]
#REDIRECT:[[bg:The Rolling Stones]]
[[br:The Rolling Stones]]
[[bs:The Rolling Stones]]
[[ca:The Rolling Stones]]
[[cs:The Rolling Stones]]
[[cy:The Rolling Stones]]
[[da:The Rolling Stones]]
[[de:The Rolling Stones]]
[[el:The Rolling Stones]]
[[en:The Rolling Stones]]
[[eo:The Rolling Stones]]
[[es:The Rolling Stones]]
[[et:The Rolling Stones]]
[[eu:The Rolling Stones]]
[[fa:رولینگ استونز]]
[[fi:The Rolling Stones]]
[[fr:The Rolling Stones]]
[[ga:The Rolling Stones]]
[[gd:Na Rolling Stones]]
[[gl:The Rolling Stones]]
[[he:הרולינג סטונז]]
[[hr:The Rolling Stones]]
[[hu:The Rolling Stones]]
[[id:The Rolling Stones]]
[[is:Rolling Stones]]
[[it:The Rolling Stones]]
[[ja:ローリング・ストーンズ]]
[[ka:როლინგ სტოუნზი]]
[[ko:롤링 스톤즈]]
[[la:The Rolling Stones]]
[[li:Rolling Stones]]
[[lt:The Rolling Stones]]
[[lv:The Rolling Stones]]
[[nah:The Rolling Stones]]
[[nds:The Rolling Stones]]
[[ne:द रोलिङ्ग स्टोन्स]]
[[nl:Rolling Stones]]
[[nn:The Rolling Stones]]
[[no:The Rolling Stones]]
[[pdc:The Rolling Stones]]
[[pl:The Rolling Stones]]
[[pt:The Rolling Stones]]
[[qu:Rolling Stones]]
[[ro:The Rolling Stones]]
[[ru:The Rolling Stones]]
[[scn:Rolling Stones]]
[[sh:The Rolling Stones]]
[[simple:The Rolling Stones]]
[[sk:The Rolling Stones]]
[[sl:Rolling Stones]]
[[sr:Ролингстонси]]
[[sv:The Rolling Stones]]
[[sw:The Rolling Stones]]
[[tg:Rolling Stones]]
[[tr:The Rolling Stones]]
[[uk:The Rolling Stones]]
[[uz:The Rolling Stones]]
[[vi:The Rolling Stones]]
[[vo:The Rolling Stones]]
[[zh:滚石乐队]]
4.318

уредувања