Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 23 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q738566 (translate me))
}}
 
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Яворов; Пейо Тотев Крачолов}}) бил поет, публицист и револуционер од [[Бугарија]], учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна свртен кон конзервативното-централистичко крило и [[ВМРО (Автономистичка)]]<ref>[http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=4274 Пейо Яворов и Тодор Александров - Приятели в живота, съратници в борбата, Цочо Билярски, УИ "Св. Климент Охридски"]</ref>.
 
==Биографија==
Анонимен корисник