Разлика помеѓу преработките на „Поморско Војводство“

нема опис на уредувањето
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top" | {{POL}}
|-
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top; text-align: left;" | '''ВнатрешноВнатрешна фисијаподелба'''
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top" | 20 окрузи
|-
|}
 
'''ПоморскоПоморското војводство''' (на [[полски]]: ''Województwo pomorskie'') е [[Војводства во Полска|војводство]] во северна [[Полска]], дел од историскиот регион [[Померанија]] (на полски ''Pomorze''). Зафаќа површина од 18.310,34 км². Главен и најголем град е [[Гдањск]].
 
== Историја ==
 
Поморското војводство е основанo во 1999 година по обединувањето на војводствата [[Гдањск]], дел од [[Елбланг]] и [[Слупск]].
 
== Административна поделба ==
 
Војводството е поделено на 20 окрузи (''powiats''), кои пак се поделени на 123 општини (''gmini'').