Разлика помеѓу преработките на „Поморско Војводство“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {|style="float: right; clear: right; margin: 0 0 1em 1em; width: 300px; text-align: center; font-size: 95%; line-height: 1.4em; background:#D4213D;" |- |...)
 
|-
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top; text-align: left;" | '''Густина'''
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top" | 122,09 дж./km²
|-
| style="border-top: solid 1px #ccd2d9; vertical-align: top; text-align: left;" | '''Временска зона'''
|}
|}
 
'''Поморско војводство''' (на полски: ''Województwo pomorskie'' [vɔjɛvut ͡stfɔ pɔmɔrsk ʲ ɛ]) е [[војводство]] во северна [[Полска]], дел од историскиот регион [[Померанија]] (на полски ''Pomorze''). Зафаќа површина од 18 .310,34 хил.км2км². Главен град и најголем град е [[Гдањск]].
==Историја==
 
Поморско војводство е основанo во 1999 година по обединувањето на војводство [[Гдањск]], дел од [[Елбльонг]] и [[Слупск]].
== Историја ==
==Административно деление==
 
Војводство е поделено на 20 окрузи (повята), кои пак се поделени на 123 општини (гмини).
ПоморскоПоморското војводство е основанo во 1999 година по обединувањето на војводствовојводствата [[Гдањск]], дел од [[ЕлбльонгЕлбланг]] и [[Слупск]].
 
== Административна поделба ==
 
ВојводствоВојводството е поделено на 20 окрузи (повята''powiats''), кои пак се поделени на 123 општини (гмини''gmini'').
 
[[Категорија:Полски војводства]]