Разлика помеѓу преработките на „Фондација Викимедија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| revenue = $5,032,981 (2007–2008)<ref name="current-revenue">{{цитирана веб страница | accessdate = 2009-07-05 | url =http://upload.wikimedia.org/wikipedia/foundation/4/4c/Wikimedia_20072008_fs.pdf | title = Финансиски извештај | publisher = Wikimedia Foundation }}</ref>
| endowment =
| num_volunteers = 350,.000 (2005)<ref>{{fr}} Open for business (2007), Jaap Bloem & Menno van Doorn (trad. Audrey Vuillermier), éd. VINT, 2007 (ISBN 978-90-75414-20-2), pстр. 93. [http://stats.wikimedia.org/WikimediaProjectsGrowth.png No official number available since 2006]</ref>
| num_employees = 27 (податок од јуни 2009)<ref>{{цитирана веб страница |url=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/foundation/f/f7/WP_Key_Facts_september_09.pdf|title=Key Facts|accessdate=2009-11-07|publisher=Wikimedia Foundation}}</ref>
| num_members =
}}
'''Фондацијата Викимедија''' ({{lang-en|Wikimedia Foundation Inc.}}) е организацијата покровител на [http://wikipedia.org/ Википедија], [http://wiktionary.org/ Викиречник], [http://wikiquote.org/ Викицитат], [http://wikibooks.org/ Викикниги], [http://wikisource.org/ Викиизвор], [http://sep11.wikipedia.org/ In Memoriam 9/11], [http://commons.wikipedia.org/ Заедничка ризница], [http://species.wikipedia.org/wiki/ Викивидови], [http://wikinews.org/ Викивести], и [[Nupedia]] (затворен проект). Фондацијата е непрофитна организација регистрирани по законите на [[Флорида]], [[Соединети Американски Држави|САД]]. Нејзиното постоење е официјално обзнането од страна на поранешниот извршен директор на Бомис и соосновач на Википедија [[Џими Велс]] на [[20 јуни]] [[2003]] [http://mail.wikipedia.org/pipermail/wikipedia-l/2003-June/010690.html].
 
Локален огранок на Викимедија во [[Македонија]] е „[[Викимедија Македонија]]“.
 
== Локални ограноци ==
! Назив
! URL
! Основан
! Формирани на
|-
| {{flag|Аргентина}}