Разлика помеѓу преработките на „Фондација Викимедија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 120 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180 (translate me))
с
| founded_date = [[Сент Питерсберг (Флорида)|Сент Питерсберг]], САД.<br />{{foundation date|2003|6|20|df=yes}}
| location = <!-- Please do not add the street address of the WMF Foundation -->[[Сан Франциско, Калифорнија]] <br /> [[САД]]
| key_people = [[МајклКет СноуВолш]], Претседател на одборот<br />[[Џими Велс]], Почесен претседател<ref name="bot">{{цитирана веб страница | accessdate = 19 јануари 2008 | url = http://wikimediafoundation.org/wiki/Board_of_Trustees | title = Board of Trustees | author = Cbrown1023 | authorlink = foundation:User:Cbrown1023 | archiveurl = http://wikimediafoundation.org/w/index.php?title=Board_of_Trustees&oldid=24547 | archivedate = 2008-01-15 | publisher = Wikimedia Foundation }}</ref><br />[[Sue Gardner]], Executive Director<br />
| area_served = Цел свет
| focus = Слободна, [[отворена содржина]], [[вики]] интернет-проекти
| footnotes =
}}
'''Фондацијата Викимедија''' ({{lang-en|Wikimedia Foundation Inc.}}) е организацијата покровител на [http://wikipedia.org/ Википедија], [http://wiktionary.org/ Викиречник], [http://wikiquote.org/ Викицитат], [http://wikibooks.org/ Викикниги], [http://wikisource.org/ Викиизвор], [http://sep11.wikipedia.org/ In Memoriam 9/11], [http://commons.wikipedia.org/ Заедничка ризница], [http://species.wikipedia.org/wiki/ Викивидови], [http://wikinews.org/ Викивести], и [[Nupedia]] (затворен проект). Фондацијата е непрофитна организација регистрирани по законите на [[Флорида]], [[Соединети Американски Држави|САД]]. Нејзиното постоење е официјално обзнането од страна на поранешниот извршен директор на Бомис и ко-основачсоосновач на Википедија [[Џими Велс]] на [[20 јуни]] [[2003]] [http://mail.wikipedia.org/pipermail/wikipedia-l/2003-June/010690.html].
 
== Локални ограноци ==