Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Додадени 52 бајти ,  пред 7 години
# [[аналитичка хемија|аналитичката хемија]] се занимава со анализа на примероци за да се добијат сознанија за хемискиот состав и за структурата на материјата.
 
Брзиот развој на науката се почесто доведува до развој на гранични дисциплини помеѓу хемијата и други науки (физика, медицина и др.).
Најпозната е Кети Дурацоска.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник