Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
 
Жените во Атина засадувале „Адонисови градини“ – билки кои брзо растеле и никнувале од семето и умирале. Жените го празнувале Фестивалот на Адонис сред лето, сеејќи а[[насон]] и [[зелена салата]] (марула), и зрна од [[пченица]] и [[јачмен]]. Растенијата никнувале брзо и свенувале брзо, а жените ја оплакувале смртта на богот на вегетацијата. <ref>Detienne 1972.</ref>
 
 
=== Културни референци со митологијата на повторно раѓање ===
182

уредувања