Адонис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 980 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: == Адонис == Во грчката митологија Адонис е богот на убавината и страст|...)
 
Нема опис на уредувањето
 
Бодибилдерите го користат изразот „Адонисов појас“ за да ги опишат двете плитки вдлабнатини на површинската [[анатомија]] на [[Абдомен|абдоменот]] кај човекот кои се наоѓаат меѓу срамната коска и гребенот на слабинската коска. Исто така, златниот пресек на лентата за мерење на односот од рамото до половината се нарекува Адонисов индекс.
 
 
== Забелешки ==
{{Reflist|2}}
 
==Наводи==
* [[Walter Burkert|Burkert, Walter]], 1985.''Greek Religion,'' "Foreign gods" p 176f
* Detienne, Marcel, 1972. ''Les jardins d'Adonis,'' translated by Janet Lloyd, 1977. ''The Gardens of Adonis,'' Harvester Press.
* [[James G. Frazer|Frazer, James]]. ''The Golden Bough''. (1890, etc.; recent edition: London: Penguin, 1996).
* [[Robert Graves|Graves, Robert]] (1955) 1960. ''The Greek Myths'' (Penguin), 18.h-.k
* [[Karl Kerenyi|Kerenyi, Karl]], 1951 ''The Gods of the Greeks'' pp 75–76.
* [http://theoi.com/Olympios/AphroditeLoves2.html Theoi.com: Aphrodite and Adonis]
* [[Edith Hamilton|Hamilton, Edith]] 1942,1969 ''[[Mythology (book)|Mythology]]'' pg. 90-91
* Mahony, Patrick J. ''An Analysis of Shelley's Craftsmanship in Adonais''. Rice University, 1964.
* O'Brian, Patrick. "Post Captain." Aubrey/Maturin series. W.W. Norton, pg. 198. 1994.
 
==Надворешни линкови==
{{Commons category|Adonis}}
182

уредувања