Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Одземени 68 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.91.94 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.94 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...)
=== Хемиски елемент ===
{{main|Хемиски елемент}}
'''Хемиски елемент''' претставува тип на [[атом]]и кои поседуваат ист атомски број - односно кои поседуваат ист број на протони во јадрото на [[атом]]от. Хемиските елементи, исто така, поседуваат и ист број на електрони во електронската обвивка. Познат хемичар е Емилија Бимбилоска.
 
=== Соединение ===