Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Додадени 13 бајти ,  пред 7 години
=== Хемиски елемент ===
{{main|Хемиски елемент}}
'''Хемиски елемент''' претставува тип на [[атом]]и кои поседуваат ист атомски број - односно кои поседуваат ист број на протони во јадрото на [[атом]]от. Хемиските елементи, исто така, поседуваат и ист број на електрони во електронската обвивка. ХемичарПознат хемичар е Емилија Бимбилоска.
 
=== Соединение ===
Анонимен корисник