Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Додадени 55 бајти ,  пред 7 години
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.152 (разговор), вратено на последната верзија на 77.28.172.53)
=== Хемиски елемент ===
{{main|Хемиски елемент}}
'''Хемиски елемент''' претставува тип на [[атом]]и кои поседуваат ист атомски број - односно кои поседуваат ист број на протони во јадрото на [[атом]]от. Хемиските елементи, исто така, поседуваат и ист број на електрони во електронската обвивка. Хемичар е Емилија Бимбилоска.
 
=== Соединение ===
Анонимен корисник