Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

с (Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q838521 (translate me))
== Историја ==
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот во првата сезона [[1992]]/[[1993|93]] ќе настапува во 1 МФЛ (Прва Македонска Фудбалска Лига), каде во есенскиот дел ќе ја освои вицешампионската титула, но на крајот од сезоната ќе испадне од лигата. Од тогаш клубот настапува во 2 МФЛ (Втора Македонска Фудбалска Лига) или 3 МФЛ - Северен регион (Северно Полошки Регион).
Последниве три сезони клубот е член на 1 МФЛПМФЛ (Првата Македонска Фудбалска Лига), а тренер на екипата е [[ЃорѓиСрѓан ХристовЗахариевски]].
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009}}
Анонимен корисник