Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q463916 (translate me))
Хасан бег Приштина потекнува од богато земјоделско семејство. Изучувал право во Истанбул. По [[Младотурската револуција]] од 1908 година е избран за пратеник во Османлискиот парламент. Приближно во тоа време го менува семејното презиме од Бериша во Приштина и ја додава кон своето презимето титулата ''"бег"''.
 
По Албанското востание од 1910 година Хасан бег Приштина станува пратеник во Османлиската парламент. Во 1912 година е раководител на Албанското востание од 1912 година, за време на кое нуди создавањето на албанско-македонскабугарска држава во Македонија <ref>[http://www.albanianhistory.net/texts20_2/AH1921_3.html 1921
Hasan Bey Prishtina:
Brief Memoir on the Albanian Uprising of 1912]</ref>, поддржан од британскиот конзул во [[Скопје]]. За време на [[Првата балканска војна]] Хасан бег се обидува да ја спречи поделбата на териториите населни од албанското населние помеѓу [[Црна Гора]], [[Србија]] и [[Грција]].
Анонимен корисник