Разлика помеѓу преработките на „Лексика“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3226977 (translate me))
{{Викифицирање}}
{{Лингвистика}}
'''Лексиката''', зборовниот фонд на еден [[јазик]] се собира и се подготвува во рамките на книгите наречени течнициречници. Тие се основното помагало при изучувањето на лексичкиот состав на еден јазик сепак со огелд на тоа дека постојат речници од најразличен вид тие можат да послужат и при други видови изучувања.
'''лексикографијата е науката која се занимава со подготвување и пишување на реченици од различен вид.'''
Таа е, се разбира, дел од науката за јазикот и тесно се поврзани со лексикологијата. Лексиколошките проучувања како крае резулат ги даваат лексикографските треудови.
Анонимен корисник