Разлика помеѓу преработките на „Среќна Нова ’49“

Додадени 182 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2910220 (translate me))
Дејството се одвива во кругот на едно семејство чии членови, наоѓајќи се во вакви историски околности, започнуваат да се прибираат околу еден круг на злото при што доаѓа до уништување на најдлабоките човечки чувства, односно до себеоткажување, до напуштање на сѐ она што дотогаш го красело нивниот лик.
 
Всушност, тоа е сторија за двајца браќa: постариот, Драгослав Ковачевски ([[Мето Јовановски]]) кој како студент се враќа од [[Советскиот Сојуз]] за веднаш потоа да биде лажно обвинет и затворен, и неговиот помал брат Коста ([[Светозар Цветковиќ]]) кого единствено штокој го интересирасогледува енеморалот дана имавластите штово повеќе долариСФРЈ и којсака седа подготвуваживее дасвој побегнеживот, прекунезависен граница.од Уштесите едендруги предметоколу нанего. неговиотНегов интерес е и младатаВера ([[Владица Милосављевиќ]]) млада, убава и привлечна девојка на постариот брат Верадодека ([[Владицаовој Милосављевиќ]])е во затвор, за која на крајот се открива дека била советска шпионка; кога за тоа ќе се дознае, таа се самоубива. КостаНо, успеваривалската дабанда избегаполека одги својатаЌсредуваЌ земјаработите во непознаттогашното правецСкопско подземје и никогашКоста немаво дабезизлезна ситуација се дознаерешава нитуда ја напуШти земјата и бега на запад. Никој дома нема да знае каде е заминал нитуи што се случило потоаслучува со него. Истовремено, Драгослав се самоубива.
{{РазоткривањеКрај}}
 
Анонимен корисник