Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додадени 263 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 168 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q270 (translate me))
'''Возови''': Првиот [[воз]] во Варшава поминал во [[1849]] [[година]]. Денес во Варшава се наоѓа една од најголемите железнички пруги во [[Полска]].
 
'''Метро''': Моментално во Варшава постои една метро линија. Во тек е изградба на уште една метро линија која би крстосувала на правец исток-запад.
 
== Спорт ==
41

уредување