Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Додадени 29 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
=== Националното знаме ===
[[Податотека:Flag of the Bahamas.svg|thumb|left|150px|Националното знаме на Бахамите]]
Боите на знамето на Бахамите ја симболизираат претставата и аспирациите на луѓето од Бахамите; дизајнот ги рефлектира аспектите на природната околина (сонце, песок и море) и економскиот и социјален развој. Знамето е црн рамностран триаголник кај шипката, поставен на хоризонтална позадина составена од две бои на три еднакви ленти од сино-зеленасинозелена боја, златна и сино-зеленасинозелена.
 
Ова е симболиката на знамето: Црната, јака боја, ја претставува енергијата и силата на обединтетите луѓе, триаголникот што покажува кон телото на знамето ја претставува решителноста на Бахамците да ги развијат и поседуваат богатите ресурси од сонце и море симболизирани со златно и бојата на [[аквамарин боја|аквамаринот]] (сино-зеленасинозелена) соодветно. Што се однесува на претставувањето на луѓето со црна боја на кожата, некои бели Бахамци се шегувале дека тие се претставени со конецот што „ги држи сите заедно“.<ref>http://www.bahamasschools.com/Symbol%20-%20Flag.htm</ref>
 
[[Податотека:Coat of arms of Bahamas.svg|thumb|left|150px|Грбот на Бахамите]]