Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

Додадени 44 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Дејвид Лојд Џорџ е роден 17 јануари 1863 година во Манчестер- а починал на 26 март...)
 
{{внимание}}
 
{{без извори}}
Дејвид Лојд Џорџ е роден [[17 јануари]] [[1863]] година во Манчестер- а починал на [[26 март]] [[1945]] година. Бил британски државник, и министер во либералната влада од [[1905]]-[[1915]] година, на коалиционата влада од [[1915]]-[[1916]] година, и премиер од [[1916]]-[[1922]] година. Е еден од основачите на англиското друдово законодавство, со кој се воведеле: