Разлика помеѓу преработките на „Список на ѕвезди во соѕвездието Телескоп“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1063530 (translate me))
с
Ова е листасписок на забележани [[ѕвезда|ѕвезди]] во [[соѕвездие]]то '''[[Телескоп (соѕвездие)|Телескоп]]''', наредени според сјајноста.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Ова е листа на забележани [[ѕвезда|ѕвезди]] во [[соѕвездие]]то '''[[Телескоп (соѕвездие)|Телескоп]]''', наредени според сјајноста.
 
 
! Име
! [[Бајерово означување|B]]
! [[ФламстидФлемстидово означување|F]]
! [[Каталог Хенри Драпер|HD]]
! [[Каталог Хипаркос|HIP]]
! [[Рекстацензија|RAРА]]
! [[Деклинација (астрономија)|DecДек]]
! [[привидна магнитудаѕвездена величина|прив.<br />магвел.]]
! [[апсолутна магнитудаѕвездена величина|апс.<br />магвел.]]
! [[Ѕвездено растојание|Растојание]] ([[светлосна година|lyсг]])
! [[Ѕвездена класификација|Спектрална класа]]
! Забелешки