Разлика помеѓу преработките на „Список на ѕвезди во соѕвездието Скорпија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 14 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1142724 (translate me))
с
Ова е листасписок на забележани [[ѕвезда|ѕвезди]] во [[соѕвездие]]то '''[[Скорпија (соѕвездие)|Скорпија]]''', наредени според сјајноста.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Ова е листа на забележани [[ѕвезда|ѕвезди]] во [[соѕвездие]]то '''[[Скорпија (соѕвездие)|Скорпија]]''', наредени според сјајноста.
 
{| class="wikitable sortable"
! Име
! [[Бајерово означување|B]]
! [[ФламстидФлемстидово означување|F]]
! [[Каталог Хенри Драпер|HD]]
! [[Каталог Хипаркос|HIP]]
! [[Рекстацензија|RA]]
! [[Деклинација|Dec]]
! [[привидна магнитудаѕвездена величина|прив.<br />магвел.]]
! [[апсолутна магнитудаѕвездена величина|апс.<br />магвел.]]
! [[Ѕвездено растојание|Растојание]] ([[светлосна година|lyсг]])
! [[Ѕвездена класификација|Спектрална класа]]
! Забелешки
|-
| [[Antares]] || α || 21 || 148478 || 80763 || {{RA|16|29|24.47}} || {{DEC|−26|25|55.0}} || 1.06 || −5.28 || 604 || M1Ib + B2.5V || style="text-align:left;" | Cor Scorpii, Qalb al-Aqrab, Vespertilo; [[листа на најсјајни ѕвезди|16-та најсјајна]]; [[бинарнадвојна ѕвезда]]; [[променлива ѕвезда|променлива]]
|-
| [[Lambda Scorpii|λ Sco]] || λ || 35 || 158926 || 85927 || {{RA|17|33|36.53}} || {{DEC|−37|06|13.5}} || 1.62 || −5.05 || 703 || B1.5IV+... || style="text-align:left;" | Shaula
| [[Scorpius X-1]] || || || || || {{RA|16|19|55.07}} || {{DEC|−15|38|24.8}} || 12.2 || || 9000 || || style="text-align:left;" | [[X-ray binary]]
|-
| [[PSR B1620-26|PSR&nbsp;B1620-26]] || || || || || {{RA|16|23|38.22}} || {{DEC|−26|31|53.8}} || 21.30 || || 5600 || pulsar+DB || style="text-align:left;" | [[неутронска ѕвезда]]/[[бело џуџе]] бинарен- двоен систем со планета ([[PSR B1620-26 b|b]]); дел од ѕвезденото јато [[Messier 4|M4]]
|-
| [[OGLE-2005-BLG-071L]] || || || || || {{RA|17|50|09}} || {{DEC|−34|40|23}} || || || 9500 || M? || style="text-align:left;" | има планета ([[OGLE-2005-BLG-071Lb|b]])