Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Одземени 5 бајти ,  пред 7 години
Reverted 2 edits by 92.53.14.121 (talk). (TW)
(Reverted 2 edits by 92.53.14.121 (talk). (TW))
== Историја ==
Многу е веројатно [[Леонардо да Винчи]] со работата врз сликата и нејзиното цртење да започнал во [[1503971503]] година, и, според Васарија, завршил околу четири години подоцна. Да Винчи ја зел со себеси сликата од [[Италија]] во [[Франција]] во [[1516]], кога кралот [[Франсоа I]] го поканил уметникот да работи во Кло Лисе блиску до замокот на кралот во [[Замок Амбоаз|Амбоаз]]. Тогаш кралот ја купил сликата за 4000 [[Еки (монета)|екиа]].
 
По смртта на да Винчи, сликата била пресечена, Кприпри што биле отстранети делови од двете страни на сликата. На прв поглед имало колони од двете страни на фигурата.
 
Најпрвин сликата била изложена во [[Палата Фонтенбло|Фонтенбло]], а подоцна е преместена во [[Версајски дворец|Версајскиот двор]]. По [[Француска револуција|Француската револуција]] е преместена во [[Лувр]].
[[Наполеон Бонапарт]] ја преместил во неговата спална соба во дворецот [[Тилери (дворец)|Тилери]], а подоцна повторно била вратена во Лувр. Во време на Франко-Пруската војна од [[1870]] до [[1871]], сликата била извадена од Лувр и скриена некаде во Франција.
 
Сликата не била многу позната до средината на [[19919 век]], кога неколку [[Симболизам|симболистички]] уметници почнале да ја ценат и ја поврзале со нивните идеи за женската мистичност. Критичарот Валтер Патер, во неговиот есеј за Леонардо од 1867 година, го изразил овој поглед преку опишување на фигурата на сликата како еден вид на митско претставување на вечната женственост, што е „постаро од камењата на коишто седи“ и што било „мртво многу пати и ги научило тајните на својот гроб“.
 
Во текот на [[1911]] година, сликата била украдена од Лувр од страна на [[италија]]нскиот граѓанин Винченцо Перуџа. Тој сакал Мона Лиза да ја врати назад во Италија, „''каде што всушност припаѓала''“. По две години сликата повторно се појавила во [[Фиренца]].
42

уредувања