Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Додадени 14 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(граматички поправки)
с
|signature = Euler signature.jpg
}}
'''Леонард Паул Ојлер''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Leonhard Paul Euler'') ([[15 април]] [[1707]] – [[18 септември]] [[1783]]) бил [[Швајцарија|швајцарски]] [[математичар]] и [[физичар]], еден од пронаоѓачите на чистата математика. Не само што открил и докажал важни теореми во предметите како [[геометрија]], [[калкулус]], [[механика]] и теорија на броеви, туку и развил методи за решавање на проблеми во набљудувачката [[астрономија]] и демонстрирал кориснипрактична употребипримена на математика во [[технологија]]та и во јавниотсекојдневниот живот.
 
Основите на математиката Ојлер ги изучил од [[Јохан Бернули]], еден од првите математичари во [[Европа]] во тоа време. Ојлер бил близок пријател со неговите синови Даниел и Николас. Во [[1727]] се сели во [[Петроград]] каде што се вклучува во Академијата на науки во [[1733]] го надминува Даниел Бернули на полето на математиката.