Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Додадени 9 бајти ,  пред 7 години
граматички поправки
с (Отстрането уредувањето на 77.29.43.121 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Рет...)
(граматички поправки)
|signature = Euler signature.jpg
}}
'''Леонард Паул Ојлер''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Leonhard Paul Euler'') ([[15 април]] [[1707]] – [[18 септември]] [[1783]]) бил [[Швајцарија|швајцарски]] [[математичар]] и [[физичар]], еден од пронаоѓачите на чистата математика. Не само што носел одлучниоткрил и формалнидокажал важни придонеситеореми во предметите како [[геометрија]], [[калкулус]], [[механика]] и теорија на броеви, туку и развил методи за решавање на проблеми во набљудувачката [[астрономија]] и демонстрирал корисни употреби на математика во [[технологија]]та и во јавниот живот.
 
Математичката способностОсновите на математиката Ојлер јаги заслужилизучил онаа наод [[Јохан Бернули]], еден од првите математичари во [[Европа]] во тоа време,. какоОјлер ибил наблизок пријател со неговите синови Даниел и Николас. Во [[1727]] се сели во [[Петроград]] каде што се вклучува во Академијата на науки во [[1733]] го надминува Даниел Бернули на полето на математиката.
 
== Биографија ==