Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Додадени 996 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Во 1897 година започнала т.н [[Виничка афера]] во текот на која Јосиф била уапсен и тешко мачен, за да ги открие своите соучесници. На 26 декември, Јосиф успеал да издејствува излегување на занданата под придружба, под изговор дека ќе им ја предаде архивата на локалниот комитет, и се фрлил од Радиниот мост, но преживеал <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_3.html Шатев, Павел, „В Македония под робство“, Изд. на Отеч. фронт, София, 1983 г., стр. 58-59.]</ref>. [[Христо Силјанов]] истакнува:
 
{{Цитатник|''Од интелигентните луѓе најтрагично заврши учителот Јосиф Даскалов, кратовски раководител. Најбезочно измачуван, горен со вжештено железо во устата и анусот, Даскалов се решава на еден безумни дрзок потфат: го одведува мачителот на една скалеста стрмнина, божем да му покаже каде е складирано оружјето и се фрла оттаму в бездна. Даскалов се обидел да го повлече со себе и Турчинот што го придружувал, ама не успеал: сам се струполил во бездната, но за чудо, останал жив...'' <ref>Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, София, 1933, стр. 77.</ref>}}
{{Цитатник|}}
== Извори ==