Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q122294 (translate me))
с
| years5 = 1989-1993 | caps5 = 138 | goals5 = 13 | clubs5 = [[Падова Калчо|Падова]]
| years6 = 1993-1999 | caps6 = 186 | goals6 = 3 | clubs6 = [[ФК Јувентус|Јувентус]]
| years7 = 1999-2005 | caps7 = 169 | goals7 = 8 | clubs7 = [[ФК ФиорентинаФјорентина|ФиорентинаФјорентина]]
| nationalyears1 = 1995-2002 | nationalcaps1 = 40 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| pcupdate = 6 јануари 2011
Во летото 1993 година Ди Ливио заедно со соиграчот од [[Падова Калчо|Падова]], [[Алесандро Дел Пиеро]] му се приклучија на гигантот [[ФК Јувентус|Јувентус]]. Тоа беше прва можност за Ди Ливио да ги покаќе своите квалитети на [[Серија А|највисокото фудбалско ниво во Италија]]. Своето деби за Јувентус, а воедно и во [[Серија А]] Ди Ливио го направил на 5 септември 1993, на 27 години, во поразот на неговиот тим на гостувањето кај [[ФК Рома|Рома]] со 2-1. На 27 октомври тој го постигнува својот прв погодок за ''бјанконерите'' во поразот со 4-3 од [[ФК Венеција|Венеција]] во натпревар од [[Coppa Italia]]. Неговиот прв лигашки погодок, пак доаѓа на стартот на втората негова сезона во клубот кога тој го постигна единствениот погодок во победата над [[ФК Сампдорија|Сампдорија]] од 1-0 на 25 септември 1994. Играјќи за Јувентус тој уживаше во освојувањето на три титули во [[Серија А]], еден трофеј во [[Coppa Italia]], два [[Суперкуп на Италија|Суперкупа на Италија]], еден трофеј во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на Шампионите]], еден [[УЕФА Суперкуп|Суперкуп на Европа]] и еден Интерконтинентален куп.
 
===ФиорентинаФјорентина===
Во летото 1999 Ди Ливио се пресели во редовите на [[ФК ФиорентинаФјорентина|ФиорентинаФјорентина]] на 33 годишна возраст. Тој успеа да триумфира во [[Coppa Italia]] со ''виола'' во сезоната 2000-01, по што следеа тешки дeнови за тимот од [[Фиренца]]. Веќе следната сезона тимот испаѓа од [[Серија А]], а набргу потоа и објавува банкрот по што започнува одпочеток да се натпреварува, и тоа во [[Серија Ц2]] под името Флорентиа Виола. Ди Ливио беше еден од малкуте играчи од тогашниот состав кој останаа да настапуваат за клубот во Ц2. По промоцијата во [[Серија Б]] (веќе следната сезона), тимот го враќа своето старо име ФиорентинаФјорентина. И покрај тоа што веќе беше во поодминати фудбалски години, Ди Ливио реши да продолжи да игра за клубот со цел да му помогне да се врати во [[Серија А]], на тој начин оддолжувајќи го пензионирањето. Тој успева во својата цел изборувајчи промоција во Серија А и Објави дека ќе остане уште за една сезона поради неговата желба одново да заигра на највисокото ниво. Тој одигра 12 натпревари во сезоната 2004-05 во Серија А по што се повлече од фудбалот. Последниот официјален натпревар го одигра на 29 мај 2005 во победата на [[ФК Фиорентина Фјорентина| ФиорентинаФјорентина]] над [[Бреша Калчо|Бреша]] со 3-0.
 
==Репрезентативна кариера==
*[[УЕФА Суперкуп|Суперкуп на Европа]]: 1996
 
==={{flagicon|Италија}} Фиорентина Фјорентина===
*[[Coppa Italia]]: 2000-01
*[[Серија Ц2]]: 2002-03
[[Категорија:Фудбалери на ФК Перуџа]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Јувентус]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК ФиорентинаФјорентина]]
[[Категорија:Италијански фудбалери]]
[[Категорија:Живи луѓе]]