Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:UserRedCoat.JPG|мини|десно|Одраз во [[лампион]], кој може да се смета за испакнато огледало]]
[[Податотека:Испакнато огледало.svg|мини|десно|300п|Приказ на испакнато огледало со неговото жариште, жаришно растојание, центар на закривеност и главна оска.]]
[[Податотека:New Southgate railway station MMB 07.jpg|мини|десно|Испакнато огледало на железничка станица]]
'''Сферно''' или '''закривено огледало''' е [[огледало]] кое е дел од [[површина]] на [[сфера]] се нарекува '''сферно''' или ''закривено'' огледало.