Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Додадени 104 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Испакнатите сферни огледала имаат помала примена. Во нив, на мала површина можат да се видат повеќе предмети. Затоа се користат кај автомобилите, автобусите и др., каде возачите преку нив можат да гледаат што се случува зад нив или од страна на возилото.
 
== Поврзано ==
* [[Рефрактор]]
* [[Прекршување на светлината]]
 
[[Категорија:Огледала]]