Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Одземени 28 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Оптички направи со помош на HotCat)
с
== Добивање на ликови во огледала ==
 
Со приближување на предметот кон огледалото се добива лик (одраз) што е веродостоен, зголемен и превртен. Колку се приближува предметот кон огледалото ликот е се подалеку и поголем.
 
Кога [[предмет|предметот]] е во [[жариште (оптика)|жариштето]] (фокусот), повеќе не може да се добие лик што се фаќа на [[екран|екранот]]. Одбиените зраци на огледалото се одбиваат како паралелен сноп. Исто така, реален лик на предметот не се добива кога предметот е поставен меѓу жариштето и огледалото. [[Лик|Ликот]] добиен во тој случај е зголемен, исправен и неверодостоен.
 
За конструирање на [[лик|ликови]] кај сферните огледала по [[геометрија|геометриски]] пат, се користат најмалку два од карактеристичните [[зрак|зраци]]:
* зрак кој поминува низ центарот на огледалото во правецот на [[радиус|радиусот]], кој по одбивањето се враќа по истиот пат; (а).
* зрак кој тргнува од [[предмет|предметот]], паралелен со [[оптичката оска]], и по одбивањето поминува низ жариштето и обратно, [[зрак|зракот]] што минува низ жариштето по одбивањето е паралелен со оската; (б).