Разлика помеѓу преработките на „Стив Рајх“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с
Стилот на Рајх имал влијание врз многу композитори и музички групи, опишан од музичкиот критичар Ендрју Клементс во ''[[The Guardian]]'' како "грст од живи композитори кои можат со право да потврдат дека е движечка сила во музичката историја",<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/programmes/b00vct73 |title=Radio 3 Programmes – Composer of the Week, Steve Reich (b.1936), Episode 1 |publisher=BBC |date=October 25, 2010 |accessdate=October 16, 2011}}</ref> и критичарот Кајл Ган вели "може слободно да се каже дека е најголемиот американски жив композитор."<ref>{{cite news |url=http://www.villagevoice.com/1999-07-13/music/grand-old-youngster |last=Gann |first=Kyle |authorlink=Kyle Gann |title=Grand Old Youngster |work=[[The Village Voice]] |date=July 13, 1999 |accessdate=September 27, 2008}}</ref>
 
На 25 јануари 2007 година, Рајх беше добитник на [[Polar Music Prize]], заедно со џез саксофонистот [[Сони Ролинс]], а на 20 април 2009 година, се стекнува со [[Пулицерова награда]] за музика за композицијата ''[[Double Sextet]]''.<ref>{{cite web|url=http://www.pulitzer.org/citation/2009-Music |title=Pulitzer Prize for Music citation 2009 |publisher=Pulitzer.org |accessdate=October 16, 2011}}</ref>
 
==Наводи==
244

уредувања