Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Одземени 1.012 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 213.135.177.142) и вратена ревизијата 3010537 на Addbot)
=== Придонеси за математиката ===
 
 
Ојлер работел на скоро сите области во [[математика]]та: [[геометрија]], [[калкулус]], [[тригонометрија]], [[алгебра]], теорија за броевите, како и во [[физика]]та, месечевата теорија и други области од физиката. Тој е исклучително важна фигура во историјата на математиката: повеќето од неговите печатени работи се темелеле на примарните области, со што би биле заземени помеѓу 60 и 80 четвороделни тома. Името на Ојлер е поврзано со голем број на теми. Меѓу математичарите, единствено Унгарецот [[Пал Ердеш]], математичар на [[20 век]], бил слично продуктивен како Ојлер.
 
=== Математичка нотација ===
Анонимен корисник