Разлика помеѓу преработките на „Убава наша татковино“

с
{{lang-hr}}
с (едначење по звучност: првата (звучна) согласка се едначи со втората (безвучна) согласка -> оттогаш)
с ({{lang-hr}})
'''Лијепа наша домовино''' ([[Хрватски јазик{{lang-hr|хрв.]] ''Lijepa naša domovino''}} — „Наша убава татковино“) е [[национална химна|националната химна]] на [[Хрватска]]. Истата била химна на Социјалистичка Република Хрватска, и со независноста во [[1991]] г. станала и химна на независна Хрватска.
 
Оригиналниот текст го напишал поетот [[Антун Михановиќ]] и прв пат ја издал под насловот ''Horvatska domovina'' („Хрватска татковина“) во [[1835]] година. Музиката ја компонирал [[Хрватски срби|српскиот пограничен жител]] по име [[Јосиф Руњанин]] во [[1846]] г. Според некои извори, мелодијата е преземена од делото „[[Лучија ди Ламермур]]“ на [[Гаетано Доницети]].