CMYK: Разлика помеѓу преработките

Одземени 39 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q166432 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:CMYK color swatches.svg|right|frame|цијан, магента, жолто и црно]]
'''CMYK''' е образуван от зборовите '''C'''yan ([[тиркизна боја (цијан)|цијан]] - основно [[сина боја|сина]]), '''M'''agenta ([[магента]] - [[виолетова боја|виолетова]], [[црвена боја|црвена]]), '''Y'''ellow ([[жолта боја|жолто]]), '''K'''ey или blac'''K''' (за [[црна боја|црно]]) и е [[систем на бои]], кој се користи при [[персонален компјутер|персоналните компјутери]] и [[печатач]]ите.