Разлика помеѓу преработките на „Американски Девствени Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| Американски [[долар]] (USD)
|-
| [[Часовен појас]]
| [[Временска зона]]
| [[Универзално координирано време|ГМТGMT]]-4
|-
| [[Химна]]
| [[Марш на Девствените островиОстрови]]
|-
| [[Интернет домен]]
| [[.vi]]
|-
| [[Повикувачки број|Повик. бр.]]
| [[Телефонски префикс]]
| 1-340
|}
'''Американските Девствени Острови''' ({{lang-en|United States Virgin Islands}}) се островска група во [[Кариби]]те која припаѓа на [[САД|Соединетите Американски Држави]]. Тоа е поголем дел на [[архипелаг|архипелази]], таканаречени [[Девствени Острови]], додека мал дел на територија се [[Британски Девствени островиОстрови|Британските Девствени остовиОстови]]. Американските Девствени Острови се состојат од 4 главни острови [[Сент Томас]], [[Сент Џон]], [[Сент Кроа]] и [[Вотер]] како и повеќе помали острови. Ова е единствен дел од територијата на САд каде се вози од левата страна.
 
Во [[Данска]], островите се нарекуваат Дански Западноиндиски островиОстрови ([[Дански јазик|дански]]: ''De tidligere Dansk Vestindiske Øer'').
 
== Дистрикти и субдистрикти ==