Разлика помеѓу преработките на „Американски Девствени Острови“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11703 (translate me))
с
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{| border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 align=right width=285px style="margin-left: 0.5em; margin-bottom:0.5em"
|+<font size=+1>'''Американски Девствени Острови''' </font>
| align=center colspan=2 | [[Податотека:LocationUSVirginIslands.png]]
|-
| [[ОфицијаленСлужбен јазик]]
| [[Англиски јазик|англиски]]
|-
| 1-340
|}
'''Американските Девствени Острови''' (United States Virgin Islands) се островска група во [[Кариби]]те која припаѓа на [[САД|Соединетите Американски Држави]]. Тоа е поголем дел на [[архипелаг|архипелази]], таканаречени [[Девствени островиОстрови]], додека мал дел на територија се [[Британски Девствени острови|Британските Девствени остови]]. Американските Девствени Острови се состојат од 4 главни острови [[Сент Томас]], [[Сент Џон]], [[Сент Кроа]] и [[Вотер]] како и повеќе помали острови. Ова е единствен дел од територијата на САд каде се вози од левата страна.
 
Во [[Данска]], островите се нарекуваат Дански Западноиндиски острови ([[Дански јазик|дански]] ''De tidligere Dansk Vestindiske Øer'').