Разлика помеѓу преработките на „Тасос“

Одземени 136 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 95.87.215.48 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 95.87.215.48 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}) е [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. Λιμένας Θάσου). Брокхауз в статията «Тасос» упоменава за главен град на острова: Болгаро.
 
== Информации ==