Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додаден 11 бајт ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.0.131, вратено на последната верзија на Crnorizec)
с
[[Слика:Pella location.jpg|thumb|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' бил град во [[Македон|Античка Македонија]] кој денес се наоѓа наво територијата[[Егејска наМакедонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
==Историја==